Emine SPOREL ÖZAKAT

Biyografi
Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinin kuruluş aşamalarında bulunmuş ve 16 yıl süre ile bu kurumların akademik kadrosunda yer almıştır. Üniversiteden ayrıldıktan sonra beslenme, spor performansı, sağlıklı yaşam ve koçluk yaklaşımı konularında eğitimlerine devam etmiştir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Medikal Komisyonu, lisansüstü 'Sporcu Beslenme Uzmanlığı' diplomasını almıştır. Türkiye’nin ilk Olimpik Sporcu Beslenme uzmanıdır. Bu diploma dünyada en değerli olarak kabul edilen sporcu beslenme diplomalarındandır. ‘Bütüncül Sporcu Beslenmesi’ sertifikası ve Performans Beslenmesi diplomaları vardır. Performans beslenmesine fonksiyonel ve bütüncül bir yaklaşım uygulamaktadır. Ayrıca Türkiye'nin ilk 'Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu' olma ünvanını da elinde bulundurmaktadır.

İnsan fizyolojisi, toksikoloji, farmakoloji, nörobiyoloji, beslenme, moleküler biyoloji, nutrigenetik, nutrigenomik, profesyonel koçluk, motivasyonel görüşme ve performans koçluğu alanlarındaki çeşitli eğitimleri Emine Sporel Özakat’ın sağlıklı yaşam ve spor performansı konusunda danışanlarına bütüncül bir yaklaşımı gerçekleştirmesini mümkün kılmaktadır. Bu anlamda sağlıklı yaşam ve sporcu performansına hem kişiye özel hem de 360 derece bütüncül bir yaklaşımı Türkiye’de uygulayan ilk ve tek kişidir.

Sporla çocuk yaştan beri iç içe olan Emine Sporel Özakat önce yüzme, lise yıllarında atletizm ve basketbol branşlarında (Atatürk Kız Lisesi, Beşiktaş Kız Basketbol Takımı), üniversite yıllarında Surrey Üniversitesi, İngiltere Kız Basketbol Takımı, İngiltere Üniversitelerarası Kız Milli Basketbol Takımlarında oynayarak devam etmiştir. Şimdilerde ise masterlar kategorisinde tenis branşında spor yapmaya, ulusal ve uluslararası turnuvalara katılmaya devam etmektedir. Sporcularla çalışırken spordan gelerek, sporla iç içe olmaya devam etmenin değerli olduğunu düşünmektedir.

Emine Sporel Özakat, SPOREL BESLENME, SPOREL be well ve GURME ATLET’in kurucusudur. Kişiye özel bütüncül performans beslenmesi, sağlıklı aktif yaşam, sağlıklı beslenme danışmanlıkları ve fonksiyonel tıp wellness koçluğu hizmetleri vermektedir. Eğitimci olarak Arel Üniversitesinde yarı-zamanlı doktor öğretim görevlisi olarak dersler (Nutrigenomik, Biyokimya, Fizyoloji), veli, antrenörler ve sporculara seminerler, eğitimler vermeye aynı zamanda bilgilendirici yazılar yazmaya devam etmektedir.

Eğitim
Lisansüstü, Sports Nutrition, IOC-Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Lozan, İsviçre. Doktora, Farmakolojik Nörobiyoloji, Rudolf Magnus Institute, Utrecht State University, Hollanda. Yüksek Lisans, Toksikoloji, Department of Biochemistry, Surrey University, İngiltere. Lisans, Human Biology and Health, Surrey University, İngiltere.