Dr. Serdar ÖZGÜÇ

Dr. Serdar ÖZGÜÇ
Biyografi
1968 İzmir doğumlu. Ortaokul ve lise eğitimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu.

Mecburi hizmetini Afyon Dinar Yeşilhüyük Sağlık Ocağında yaptıktan sonra, Manisa Devlet Hastanesi’nde 15 yılı Anestezi- Reanimasyon ve Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde olmak üzere toplam 17 yıl görev yaptı.

1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde “Hastane ve Sağlık Kuruluşları Yönetimi” üzerine yüksek lisansını tamamlayarak “Bilim Uzmanı” ünvanı aldı.

2001 yılında Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen “Endokrin Hastalıklarda Laboratuvar Değerlendirme Sertifika Kurs” programını bitirdi.

Tamamlayıcı tıbba ilgisi 2001’li yılların başında fitoterapi ile başladı. İzmir Ege Üniversitesi’ne bağlı ARGEFAR İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi’nde ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 2004 yılında yoğun fitoterapi eğitimleri aldı. 2006 yılında itibaren homeopati eğitimlerine başladı.

2005 yılında Sağlık Bakanlığı onaylı “Medikal Estetik Uygulama Sertifika” programını bitirdi.

2006 yılında Europäisches Institut für Homeopathie – InHom ile İzmir Klasik Homoepati Derneği tarafından düzenlenen 40 saatlik temel eğitim modülünü bitirdi.

2006 yılında European Cooperation of Medical Ozone Societies tarafından İstanbul’da düzenlenen Workshop eğitimlerine katıldı. Medikal ozonun tıpta kullanımı- koruyucu ve tedavi amaçlı uygulamaları konusunda teorik ve pratik eğitim aldı.

2016 yılında AMT (Mikrobiyolojik Tedavinin Çalışma Grubu) ve BRT (Bilimsel Tamamlayıcı Tıp ve Regülasyon Derneğinin) müfredat –temel ilkelerine uygun olarak düzenlenen ve Alman Tıp Birliği tarafından tanınan “Mikrobiyolojik Tedavi Temel Kurs” programını bitirdi.

2016 ve 2017 yıllarında GAPS eğitimleri, PRP, CGF, Kök hücre, kemik iliği stem cell ve ileri düzey ozonterapi eğitimleri aldı.

Anti-aging ile ilgili 2017 yılında “Kozmetik Mezoterapi” ve yine aynı yıl Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde “Fitoterapi reçeteleri ve kanserde fitoterapi uygulamaları” eğitimlerini bitirdi.

2018 yılında Almanya Bochum’da “Kanser ve Destek Tedaviler” ve “Fitoterapi ile Bağışıklık Sisteminin Kuvvetlendirilmesi” konularında eğitim aldı.

2019 ve 2021 yılında Almanya Köln’de özel bir tamamlayıcı tıp kliniğinde “Kronik Hastalıklarda Klinik Homeopati ve İleri Seviye Fitoterapi” eğitimleri aldı.

Fitoterapi dışında ayrıca homeopati, ozonterapi, proloterapi ve mezoterapi ile destek tedavileri uygulamaktadır. Serbest hekim olarak çalışmaktadır.

Kanser ile ilgili 3 adet derleme makalede ortak yazar olarak yer almıştır. Ayrıca, Journal of Scientific Perspectivies isimli uluslararası dergisinin yayın kurulu üyesidir.

“Modern ve Rasyonel Fitoterapi-I ” kitabının yazarlarından biridir. “Bitkilerin Öz Gücü ile Sağlığın Yönetimi” kitabının editörü ve yazarlarından biridir. “Bitkilerin Öz Gücü ile Antibiyotiksiz Yaşam” kitabının da ortak yazarıdır.

2019 yılında düzenlenen Gold Faces of Turkey organizasyonunda “Yılın En Başarılı Fitoterapisti”, 2021 yılında düzenlenen Uluslararası Kalite Ödüllerinde “Yılın En Başarılı Fitoterapisti” ve “Yılın En Başarılı Editörü” ödüllerine layık görülmüştür. 2022 yılında düzenlenen The Best Of Time ödül töreninde “En Prestijli Sağlık Kitabı ve yine “Yılın En Başarılı Editörü” ödüllerine layık görülmüştür.

İzmir Karşıyaka’da kendi muayenehanesinde serbest hekim olarak çalışmaktadır.

Çok iyi derecede ingilizce bilmektedir. Evli ve iki kız çocuk babasıdır.